Victorian Events

2017 Events Calendar

 

Date                          Event Venue Closing Date
January    
     
February    
26-27 Feb 
MAG Judges Invitational CYC 5 Feb
         
March    
4-5 Mar Prahran Invitational Prahran RG 4 Feb
4-5 Mar    Judges Invitational  Jets Diamond Creek  4 Feb 
5 Mar  Age/International Qualifier 1 Omega
17 Feb 
11-12 Mar    State Team Trial 1  Ruyton TBC 
12 Mar    BTYC MAG 5-Senior Invite  BTYC  26 Sep 2016
18 Mar    MAG HPC Annual Invitational & LAT   MAG HPC 6 Sep 2016
19 Mar    State Team Trial 1 & Autumn Classic  Aerodynamix TBC 
19 Mar
CYC Invitational & Qualifier 2 CYC
24 Feb
19 Mar MYC Star Cup MYC 15 Feb
25 Mar    Eureka Gymnastics 7-10 Invitational  Eureka  22 Feb 
25-26 Mar
State Team Trial 1 TBC TBC
31 Mar-3 Apr
State Team Trial 1 Waverley  TBC 
         
April    
Don't Forget Daylight Savings is Sunday 2nd April. Clocks will go back 1 hour at 3:00am
1-2 Apr    State Team Trial 2  Prahran  TBC 
8-9 Apr    State Team Trial 2  TBC  TBC 
8-9 Apr    National Stream State Team Trial 2  Jets  TBC 
9 Apr    State Team Trial 2 & Winter Challenge  Nunawading  TBC 
12-13 Apr    International Stream State Team Trial 2  NCE  TBC 
15-16 Apr    Victorian Championships  TBC  15 Mar 
23 Apr    Jets Gymnastics Level 7-10 "Learn to Fly" Invitational  Jets Diamond Creek  31 Mar 
29-30 Apr    Victorian Championships  Prahran  29 Mar 
29-30 Apr
PIT MAG Invitational & LAT
PIT Gymnastics
3 Feb
30 Apr 
Eastern Invitational  Eastern Gymnastics Club  29 Mar 





May    
5-6 May    Interstate Classic  NCE  7 Apr 
6-7 May    Southern Cross Classic Qualifier  Maffra  5 Apr 
14 May    MLC Senior Star Classic  MLC  29 Mar 
         
June    
9-12 Jun    Victorian Championships (5-Senior) State Netball & Hockey Centre  10 May 
9-12 Jun    Team Challenge (level 4) State Netball & Hockey Centre 
10 May
9-12 Jun    Victorian Championships State Netball & Hockey Centre   10 May 
9-12 Jun    Southern Cross Classic  State Netball & Hockey Centre 
10 May 
9-12 Jun RG Aussie All Stars State Netball & Hockey Centre 11 May
18 Jun Strathcona Cup Strathcona Baptist Girls Grammar School 17 May 
18 Jun Knox Fantasticly Fun 10 Activity Competition Knox Gymnastics Club 18 May
18 Jun    Maffra Masters & Sue Draper Memorial PAIRS competition  Maffra  26 May 
22 Jun    State Team Trial 1 Loreto Toorak TBC 
24-25 Jun    Judges Invitational  MYC Gymnastics  17 May 
         
July        
1-2 Jul    Judges Invitational  Eclipse  1 Jun 
1-2 Jul    HYC WAG 1-3 Invitational  Highett Youth Club  23 Jun 
7 Jul    MGA Level 3-6 Invitational  Melton Gymnastics Academy  3 Jun 
8-9 Jul Waverley Acromat Classic Waverley 1 Jun
6-9 Jul    BTYC WAG Level 3-6 Invitational  BTYC  2 Jun 
15-16 Jul    YMCA Geelong ALP 2-4 Invitational  YMCA Geelong  7 Jun 
15-16 Jul    Eclipse Invitational  Eclipse Gymnastics  24 May 
22-23 Jul    Warrnambool WAG ALP 3-10 Competition  Warrnambool Springers  16 Jul 
23 Jul    Knox WAG 1-2 Invitational  Knox Gymnastics Club  2 Jun 
29-30 Jul    Judges Level 5-6 Invitational  YMCA Geelong  30 Jun 
30 Jul    EKGA WAG 3-6 Invitational  EKGA  28 Jun 
30-31 Jul    Stawell Gymnastics Club Invitational Competition  Stawell Gymnastics Club  23 Jun 





August        
3-4 Aug    Victorian AeroSchools Championships  State Netball & Hockey Centre  5 Jul
4 Aug    Fusion FX  State Netball & Hockey Centre  5 Jul 
4 Aug    Fusion Schools  State Netball & Hockey Centre  5 Jul 
4 Aug    Rhythmic Schools  State Netball & Hockey Centre  5 Jul 
4 Aug    Tumbling Schools  State Netball & Hockey Centre  5 Jul 
4 Aug    Acro Schools  State Netball & Hockey Centre  5 Jul 
5 Aug    Victorian Championships  State Netball & Hockey Centre  5 Jul 
5-6 Aug    Victorian Team Championships  State Netball & Hockey Centre  5 Jul 
5-6 Aug    Victorian Championships & State Pennant  State Netball & Hockey Centre  5 Jul 
11 Aug    Melbourne Girls' College Aerobic Gymnastics Competition  MGC  TBC 
12-13 Aug    Niddrie Gymnastics Invite  Niddrie Gymnastics  21 Jun 
12-13 Aug    Cheltenham Youth Club Invitational CYC  12 Jul 
12-13 Aug    Judges Invitational  Ruyton  25 Jul 
19-20 Aug
Balance Challenge Balance Gymnastics  21 Jul 
19-20 Aug    Knox WAG 3-6 Invitational  Knox Gymnastics  12 Jul 
25-26 Aug    Energetic Cup  Energetic Gymnastics  28 Sep 
26-27 Aug    Waverley Junior Classic  Waverley  26 Sep 
26-27 Aug    State Pennant  TBC  TBC 
27 Aug    Knox Masters Invitational  Knox Gymnastics  20 Jul 
29 Aug - 1 Sep    Secondary InterSchool Gymnastics  TBC  TBC 
         
September      
2-3 Sep  Warrnambool WAG 1-2 & MAG 0-6 Invitational  Warrnambool Gymnastics  14 Jul 
4-6 Sep    Primary InterSchool Gymnastics  TBC  TBC 
9-10 Sep    Junior Victorian Championships  Prahran  9 Aug 
9-10 Sep    Junior Gippsland Championships  Maffra Gymnastics  4 Aug 
10 Sep    MYC MAG L2-4 Invitational  MYC  10 Aug 
16-17 Sep    South West Regional Championships  Eureka Gymnastics  TBC 
16-17 Sep    MLC Junior Star Classic  MLC Gymnastics  9 Aug 
16-17 Sep    Eureka Gymnastics Invitational  Eureka Gymnastics  16 Aug 
17 Sep    EKGA WAG 1-2 Invitational  EKGA  16 Aug 
17 Sep    Knox MAG 2-4 Invitational  Knox Gymnastics  17 Aug 
23-24 Sep    MAG HPC Invitational & LAT  MAG HPC  18 Aug 
23-24 Sep    Eastern Level 3-6 Invitational Eastern Gymnastics  20 Aug 
24 Sep    Mildura Gymnastics Club WAG Invitational  Mildura Gymnastics Club  23 Sep 2016 
30 Sep - 2 Oct    Jets Gymnastics Level 3-6 "Learn to Fly" Invitational  Jets Diamond Creek  25 Aug 
         
October      
7 Oct    Metro North Regional Championship  BTYC  TBC 
7-8 Oct    Victorian Championships Regional Qualifier  Waverley Gymnastics  27 Sep 
7-8 Oct    Victorian Championships Qualifier  TBC  TBC 
7-8 Oct  Senior Gippsland Championships  Maffra  13 Sep 
13-14 Oct    Pre Australian Classic Invitational NCE  22 Sep 
14-15 Oct    Victorian Championships Qualifier  TBC  TBC 
21 Oct Hamilton & District Gymnastics Club Annual Invitational  Hamilton & District Gymnastics  15 Sep 
21-22 Oct    Junior Southern Cross Classic  Geelong YMCA 20 Sep
28-29 Oct    State Pennant & IL Challenge  TBC  TBC 
28-29 Oct    PIT MAG Invitational & LAT  PIT Gymnastics  15 Sep 





November      
4 Nov    Blue Lake Gymnastic Club Invitational Competition  Blue Lake Gym Club  15 Sep 
4-5 Nov    Group Victorian Championships  Carey RG  4 Oct 
11-12 Nov    Junior Victorian Championships  Geelong Arena  11 Oct 
18-19 Nov    Junior Victorian Championships  Geelong Arena (TBC)  18 Oct 
18-19    Team Challenge  Geelong Arena (TBC)  18 Oct 
25-26 Nov    Natimuk & District Gymnastic Club Annual Invitational  Natimuk & District Gymnastics  27 Oct 
         
December        
3 Dec    Carey Cup  Carey RG  2 Nov 
 
2016 Events Calendar