Victorian Events

2017 Events Calendar

 

Date                          Event Venue Closing Date
January    
     
February    
19 Feb 
Pre Trial Performance & Elevation Workshop  Flip4Fun Team Adrenaline 27 Jan 
26 Feb 
VMAGJA Invitational CYC 5 Feb
         
March    
4 Mar
Dolphin Challenge Cup (MAG 2-7) Dolphin Gymnastics Club TBC
4-5 Mar Prahran Invitational (4 - Senior) Prahran RG 4 Feb
4-5 Mar    Judges Invitational (NL 7 - 10)  Jets Diamond Creek  4 Feb 
5 Mar  Age/International Qualifier 1 Omega
17 Feb 
11 Mar    State Team Trial 1  Ruyton 9 Feb
12 Mar    BTYC MAG 5-Senior Invite  BTYC 
18 Mar    MAG HPC Annual Invitational & LAT   MAG HPC
19 Mar    State Team Trial 1 & Autumn Classic  Aerodynamix 15 Feb 
19 Mar
CYC Qualifier 2 CYC
24 Feb
19 Mar MYC Star Cup (NL 7 - 10) MYC Event Full
25 Mar    Eureka Gymnastics 7-10 Invitational  Eureka  22 Feb 
25-26 Mar
State Team Trial 1 (5 - Senior) BTYC 22 Feb
         
April    
Don't Forget Daylight Savings is Sunday 2nd April. Clocks will go back 1 hour at 3:00am
1-2 Apr State Team Trial 1
Waverley 1 Mar
2 Apr    State Team Trial 2  Prahran  1 Mar 
8-9 Apr    State Team Trial 2 (7 - Senior)   BTYC 8 Mar 
8-9 Apr    National Stream State Team Trial 2 & Vic Champs Qualifier  Jets  8 Mar 
9 Apr    State Team Trial 2 & Winter Challenge  Nunawading  8 Mar 
12-13 Apr    International Stream State Team Trial 2  NCE  8 Mar 
15 Apr    Victorian Championships Rowville Community Centre 15 Mar 
23 Apr    Jets Gymnastics Level 7-10 "Learn to Fly" Invitational   Jets Diamond Creek  31 Mar 
29-30 Apr    Victorian Championships  Prahran  29 Mar 
29-30 Apr
PIT MAG Invitational & LAT
PIT Gymnastics
24 Mar
30 Apr 
Eastern Invitational  Eastern Gymnastics Club  29 Mar 





May    
5-6 May    Interstate Classic  NCE  7 Apr 
7 May
Junior Performance Challenge Carey RG 7 Apr
7 May    Southern Cross Classic Qualifier  Maffra  5 Apr 
14 May    MLC Senior Star Classic  MLC  12 Apr 

     
June    
9-12 Jun    Victorian Championships (Incl. MAG 4 Team Championship) State Netball & Hockey Centre  10 May 
9-12 Jun    Southern Cross Classic  State Netball & Hockey Centre 
10 May 
9-12 Jun RG Aussie All Stars State Netball & Hockey Centre 10 May
18 Jun
Aerochallenge Melbourne Sports & Aquatic Centre 19 May
18 Jun Strathcona Cup Strathcona Baptist Girls Grammar  27 May 
18 Jun Knox Fantasticly Fun 10 Activity Competition Knox Gymnastics Club 18 May
18 Jun    Maffra Masters & Sue Draper Memorial PAIRS competition  Maffra Gymnastics Club 26 May 
24-25 Jun    Judges Invitational (NL 7 - 10)  MYC Gymnastics  17 May 
         
July        
1-2 Jul    Judges Invitational (NL 3 & 4)  Eclipse  1 Jun 
1-2 Jul    HYC WAG 1-3 Invitational  Highett Youth Club  19 May 
7 Jul    MGA Level 3-6 Invitational  Melton Gymnastics Academy  3 Jun 
8 Jul
Wesley Masters Spectacular Wesley Lions Gymnastics 24 Jun
8-9 Jul Waverley Acromat Classic Waverley 1 Jun
6-9 Jul    BTYC WAG Level 3-6 Invitational  BTYC  2 Jun 
14-16 Jul
Eclipse Invitational 
Eclipse Gymnastics
24 May 
15-16 Jul    YMCA Geelong ALP 2-4 Invitational  YMCA Geelong  7 Jun 
16 Jul Acrobatic Gymnastics Tech Committee Invitational EKGA 14 Jun
16 Jul
Dolphin 1-3 Invitational Dolphin TBC
22 Jul State Team Trial 1
Loreto Toorak  21 Jun
22-23 Jul    Warrnambool WAG ALP 3-10 Competition  Warrnambool Springers  21 Jun 
23 Jul    Knox WAG 1-2 Invitational  Knox Gymnastics Club  31 May 
29-30 Jul    Judges Invitational (NL 5 - 6)  YMCA Geelong  30 Jun 
30-31 Jul    Stawell Gymnastics Club Invitational Competition  Stawell Gymnastics Club  23 Jun 





August        
3-4 Aug    Victorian AeroSchools Championships  State Netball & Hockey Centre  23 Jun 
4 Aug    Fusion FX  State Netball & Hockey Centre  12 Jul
4 Aug    Fusion FX Schools  State Netball & Hockey Centre  12 Jul
4 Aug    Rhythmic Schools  State Netball & Hockey Centre  5 Jul 
4 Aug    Acro Schools  State Netball & Hockey Centre  5 Jul 
5 Aug    Victorian Championships  State Netball & Hockey Centre  5 Jul 
5-6 Aug    Victorian Team Championships  State Netball & Hockey Centre  5 Jul 
5-6 Aug    Victorian Championships & State Pennant  State Netball & Hockey Centre  5 Jul
12 Aug
Portland Gymnastics Club Invitational Portland Gymnastics TBC
12-13 Aug    Niddrie Gymnastics Invite  Niddrie Gymnastics  Event Full 
12-13 Aug    Cheltenham Youth Club Invitational  CYC  Event Full
12-13 Aug    Judges Invitational  Ruyton  25 Jul 
19-20 Aug 
Mordialloc Invitational Mordialloc Gymnastics 10 Jul
19-20 Aug
Balance Challenge Balance Gymnastics  Event Full 
19-20 Aug    Knox WAG 3-6 Invitational  Knox Gymnastics  12 Jul 
25 Aug
Melbourne Girls' College Aerobic Gymnastics Competition 
MGC 11 Aug
26-27 Aug    Waverley Junior Classic (Incl. Trans Bass Qualifier)  Waverley  Junior Classic Full
Trans Bass Entries Closes 14 Jul
26-27 Aug    State Pennant  Strathcona  26 Jul 
27 Aug    Knox Masters Invitational  Knox Gymnastics  20 Jul 
29 Aug - 1 Sep    Secondary InterSchool Gymnastics  Eastern Gymnastics Club 19 Jul 
         
September      
2 Sep
Spring Aerochallenge Ivanhoe Girls Grammar 11 Aug 
2-3 Sep
Energetic Cup 
Energetic Gymnastics
28 Jul 
2-3 Sep  Warrnambool WAG 1-2 & MAG 0-6 Invitational  Warrnambool Gymnastics  2 Aug 
3 Sep
Dolphin Challenge Cup WAG 3-6  Dolphin  
4-6 Sep    Primary InterSchool Gymnastics  Cheltenham Youth Club 19 Jul
9-10 Sep    Junior Victorian Championships  Prahran  9 Aug 
9-10 Sep    Junior Gippsland Championships Maffra Gymnastics  4 Aug 
9-10 Sep  
Waverley GfA Competition Waverley GC 12 Aug
10 Sep BTYC Gymnastics Trampoline & Tumbling Invitational BTYC 18 Aug
10 Sep
Gymnastics Victoria WAG IL 3-5 Invitational State Gymnastics Centre - WAG Gym 18 Aug
10 Sep    EKGA WAG 3-6 Invitational    EKGA  Event Full 
10 Sep
Endeavour Hills YMCA Invitational Endeavour Hills YMCA 30 Jul 
16-17 Sep    South West Regional Championships/Eureka Invitational/WAG Junior Qualifier (South West Region)  Eureka Gymnastics  16 Aug
16-17 Sep    MLC Junior Star Classic  MLC Gymnastics  16 Aug 
17 Sep    EKGA WAG 1-2 Invitational  EKGA  Level 1 entries only - Comp full for Level 2
17 Sep    Knox MAG 2-4 Invitational  Knox Gymnastics  17 Aug 
23-24 Sep    Eastern Level 3-6 Invitational 
Eastern Gymnastics  23 Aug 
24 Sep    Mildura Gymnastics Club WAG Invitational  Mildura Gymnastics Club  23 Sep 
30 Sep - 1 Oct 
Metro East Regional Championships/WAG Junior Qualifier (Metro East Region) Aerodynamix 30 Aug 
30 Sep - 2 Oct    Jets Gymnastics Level 3-6 "Learn to Fly" Invitational
Jets Diamond Creek  25 Aug 
         
October      
7-8 Oct    Metro South Regional Championships/WAG Junior Qualifier (Metro South, Metro West, North West & North East Regions  Waverley Gymnastics  6 Sep 
7-8 Oct  South East Regional Qualifier (WAG)/Senior Gippsland Championships  Maffra  6 Sep 
7-8 Oct    MAG HPC Junior Invitational & LAT
MAG HPC  8 Sep 
8 Oct
Metro North Central Regional Championships/WAG Junior Qualifier (Metro North Central Region)  BTYC 6 Sep
8 Oct
2018 Tumbling Qualifying Competition Palmer's Gym 29 Sep
14-15 Oct    Victorian Championships Qualifier  BTYC 13 Sep 
14-15 Oct
WAG Junior Victorian Championship Repechage
Waverley
15 Oct EKGA Trampoline Sports Invitational EKGA 13 Sep
20-21 Oct
Pre Australian Classic Invitational NCE 22 Sep
21 Oct Hamilton & District Gymnastics Club Annual Invitational  Hamilton & District Gymnastics  15 Sep 
28-29 Oct    State Pennant & IL Challenge YMCA Geelong 27 Sep 
28-29 Oct    PIT MAG Invitational & LAT  PIT Gymnastics  15 Sep 
29 Oct
TRP Levels All Stars CYC 27 Sep





November      
4 Nov    Blue Lake Gymnastic Club Invitational Competition  Blue Lake Gym Club  15 Sep 
4-5 Nov    Group Victorian Championships  Carey RG  4 Oct
10 Nov 
Trans Bass Challenge  Geelong Arena  11 Oct 
11-12 Nov    Junior Victorian Championships (Levels 3-6)  Geelong Arena  11 Oct 
13-17 Nov   Australian Classic (Final dates TBC) Geelong Arena  11 Oct 
17 Nov    FusionFX  Geelong Arena  11 Oct 
19 Nov
Omega Interclub Competition Omega 11 Oct
18-19 Nov  Junior Southern Cross Classic Geelong Arena 18 Oct
19 Nov   Junior Victorian Championships BTYC 18 Oct
25-26 Nov    Natimuk & District Gymnastic Club Annual Invitational  Natimuk & District Gymnastics  27 Oct 
         
December        
3 Dec    Carey Cup  Carey RG  2 Nov 
 
2016 Events Calendar

Eclipse Gymnastics