Results for all Gymnastics Victoria events are posted here as soon as possible following each session or event. We endeavour to post these by lunchtime Monday, following each Gymnastics Victoria event.

Club Invitational results are also posted here. If you are searching for Club Invitational results that do not appear on these pages, please contact the Invitational's host club.

2019 Event Results

Please Note: Results can take up to 2 business days to be published as we wait to receive them from the host clubs. Thank you for your patience.

Men's Gymnastics

 Date Competition Venue
 16th & 17th Feb  MAG HPP Senior Invite  SGC
 9th & 10th March  KNOX MAG Invite  KNOX
 17th March  MAG State Trial 1  BTYC
 24th March  MAG State Trial 2  BTYC
 31st March  MAG State Trial 3  SGC/ HPP
 12-14 April  MAG Senior Victorian Championships  Geelong Arena
 4th August  Grips Level 1-4 Invitational  Grips Gymnastics
 4th August   Stawell Level 1-4 Invitational  Stawell Gymnastics
 10th August  Warrnambool Invitational  Warrnambool Springers
 25th August  PIT MAG 1-4 Invite  PIT
 8th September  MAG Junior Vic Qualifiers - L3&4  BTYC
 15 September  MAG Junior Vic Qualifiers - L1&2
 Eastern Gymnastics
 5 October  Knox Level 1-4 Invitational  Knox Gymnastics
 13 October   MAG HPP Junior Invitational  State Gymnastics Centre
 20 October  MYC Invitational  MYC Gymnastics
 2nd November  MAG Junior Victorian Championships - Day 1  Geelong Arena
 3rd November  MAG Junior Victorian Championships - Day 2  Geelong Arena

Women's Gymnastics

 Date  Competition  Venue
 17th Feb  KNOX Senior Invite  KNOX Gymnastics
 2nd - 3rd March  NL7-10 Judges Invite  Geelong YMCA
 9th & 10th March  Jets Learn to Fly Invite  Jets Diamond Creek
 16th & 17th March  WAG State Trial 1  Waverley
 23rd & 24th March  WAG State Trial 2  Eureka Gymnastics
 30th & 31st March  WAG State Trial 3  MYC Gymnastics
 7th April  Eureka Senior Invite  Eureka Gymnastics
 12-14 April  WAG Senior Victorian Championships  Geelong Arena
 5th May  MLC Senior Star Classic  MLC Gymnastics
 23rd June  SGC Level 2-4 WAG Invite  SGC
 29th - 30th June  WAG Level 2-4 Judges Invite  Eclipse Gymnastics
 5th & 6th July   YMCA Geelong Level 2-4 Results
 YMCA Geelong Level 5-6 Results 
 YMCA Geelong
 13th & 14th July  Flyaway Gymnastics Invite  Flyaway Gymnastics
 21st July  SGC Level 5-6 Invite  State Gymnastics Centre
 27th & 28th July  L5&6 Judges Invite  CYC
 3rd & 4th August Jets Shepparton 'Learn to Fly' Invitational
 Jets Shepparton
 3rd & 4th August Balance WAG Challenge
 Balance Gymnastics
 4th August Aerodynamix Invitational
 Aerodynamix
 4th August Stawell WAG Invitational
 Stawell Gymnastics
 10th August  BTYC Invitational Day 1
 BTYC Invitational Day 2
 Trans Bass Trial
 BTYC Gymnastics
 17th August  Eclipse Invitational  Eclipse Gymnastics
 25th August  EKGA WAG Invite  EKGA
 24th August  Casey Cup  Casey Gymnastics
 31st August   WAG Team Victorian Championships  Geelong Arena
 31 August - 1st September  Niddrie Invite  Niddrie Gymnastics 
 31 August  Knox Invitational  Knox Gymnastics
 6th September  Waverley Acromat Classic  Waverley Gymnastics
 8th September   North East Regional Championships  Flyaway
15th September  EKGA Level 1 & 2 Invite  EKGA
15th September  Metro North Central Regional Championships  BTYC
14th September  South East Regional Championships  Maffra Gymnastics
15th September  Senior Gippsland Championship  Maffra Gymnastics
21st September  MLC Junior Star Classic  MLC Gymnastics
22nd September  North West Regional Championships  Mildura Gymnastics
28th - 29th September  Metro East Regional Championships  Aerodynamix Gymnastics
28th - 29th September   South West Regional Championships  Warrnambool Springers
28th - 29th September  Warrnambool Springers Invite  Warrnambool Springers
5th - 6th October  Metro South Regional Championships  Waverley Gymnastics
5th - 6th October  Metro West Regional Championships  YMCA Geelong
13th October   Grips Invitational  Grips Gymnastics
20th October   WAG State Pennant  BTYC Gymnastics
1st November  WAG Trans Bass Challenge  The Geelong Arena
2nd November  WAG Combined Day 1 Results - Panel A
 WAG Combined Day 1 Results - Panel B
 Geelong Arena
3rd November   WAG Combined Day 2 Results - Panel A 
 WAG Combined Day 2 Results - Panel B
 Geelong Arena
 9th - 10th November  WAG Junior Victorian Championships Level 3  Eastern Gymnastics

Rhythmic Gymnastics

Date  Competition  Venue
3rd March  RG State Trial 1  Prahran RG
16th March   Prahran Invite   Prahran RG
 23rd March  RG State Trial 2  Ruyton RG
 14 April  Senior RG Victorian Championships  Prahran RG
 16th June  Strathcona Cup  Strathcona RG
 23rd June  Ruyton Showcase  Ruyton RG
 27th June  Judges Invitational  Ruyton & Strathcona
 25th August  RG Intermediate Vic Championships  Prahran RG
 15th September  RG Multiples Victorian Championships  Carey Gymnastics
 20th October  RG Junior Victorian Championships
 Ruyton RG
 1st December  Carey Cup  Carey Gymnastics

Gymnastics For All

Date  Competition  Venue
 13th-16th August  Secondary InterSchool Gymnastics  Casey Stadium
19th-21st August  Primary InterSchool Gymnastics  Casey Stadium
 1st September  TeamGym Championships  Geelong Arena
  1st September  FusionFX Victorian Championships  Geelong Arena

Aerobic Gymnastics

Date  Competition  Venue
 16th March  AER State Trial 1  Melbourne Gym Sports
 31st March  AER State Trial 2  Aerodynamix
 1st August  Primary Aeroschools  Community Bank Stadium
 2nd August  Secondary Aeroschools  Community Bank Stadium
 3rd August  Aerobic Victorian Championships  Community Bank Stadium
 25th August  MGS Invitational   Melbourne Gym Sports

Trampoline Gymnastics

Date  Competition  Venue
 13-14 April TRP Victorian Championships Geelong Arena
 27th October  TRP Levels All Stars CYC 

Acrobatic Gymnastics

Date  Competition  Venue
 2nd March  ACRO State Trial 1 - PMP  Team Adrenalin
 28th July  ACRO TC Invite   EKGA 
 30th August  Victorian Championships  Geelong Arena