Victorian Events

2016 Events Calendar

 

Date                          Event Venue Closing Date
January    
February    
         
March    
5 Mar Prahran Invitational Prahran RG 6 Feb
6 Mar Victorian MAG Judges Association Invite   MAG HPC 6 Feb
6 Mar MLC Senior Star Classic MLC 3 Feb
6 Mar
Age/International Qualifier Omega
10 Feb
13 Mar MYC Star Cup (NL 7-10) MYC 10 Feb
13-14 Mar RG State Trial 1 Prahran RG 10 Feb
19 Mar BTYC MAG National Invite (Levels 2 - Senior) BTYC 5 Feb
20 Mar ACR State Trial 1  & Autumn Classic Nunawading 17 Feb
20 Mar WAG Judges Invitational (NL 7-10) Jets Diamond Creek Event Full
April    
1 Apr
MAG State Trial 1 (Levels 9 - Snr)
MAG HPC
3 Mar
Don't Forget Daylight Savings is Sunday 3rd April. Clocks will go back 1 hour at 3:00am
1-3 Apr WAG State Trial 1 Waverley Gymnastics Centre  3 Mar
2-3 Apr MAG State Trial 1 (Levels 2-8) BTYC 3 Mar
3 Apr RG State Trial 2 Prahran RG 3 Mar
9-10 Apr WAG State Trial 2 (National Stream) Jets Diamond Creek 9 Mar
10 Apr CYC TRP State Qualifying CYC 9 Mar
15 Apr MAG State Trial 2 (Levels 9 - Snr) MAG HPC
16 Mar
16-17 Apr MAG State Trial 2 (Levels 2-8) BTYC 16 Mar
16-17 Apr ACR State Trial 2 & Melbourne Challenge Eastern Gymnastics Club 16 Mar
16-17 Apr State Trial 2 (International Stream) NCE 16 Mar
16-17 Apr RG State Trial 3 Ruyton RG 16 Mar
17 Apr TRP National Qualifier Omega 1 Apr
24 Apr Challenge Cup Dolphin Gymnastics Club 27 Mar
30 Apr - 1 May   GV Men's HPC Annual Invitational Men's High Performance Centre 23 Mar
May    
1 May

RG Senior Victorian Championships
Prahran RG
30 Mar 
13-14 May WAG Interstate Classic IL 6 - Senior NCE
15 Apr
14-15 May PIT MAG Invitational Competition & LAT PIT Gymnastics 8 Apr
14 May Maffra Masters Maffra Gymnastics Club 22 Apr
15 May PAIRS Maffra Gymnastics Club 6 Apr
22 May Grips Level 1-3 Invitational Grips Gymnastics Club 22 Apr
23 May -    5 Jun  Australian Gymnastics Championships Hisense Arena  
June    
4 Jun Aerochallenge Ivanhoe Girls Grammar 14 May
10 - 13 Jun Victorian Championships, National Levels Spectacular & TRP Levels All Stars State Netball & Hockey Centre 11 May
10 - 13 Jun RG Aussie All Stars State Netball & Hockey Centre 11 May
18 Jun Strathcona Cup Strathcona Baptist Girls Grammar School  
18 Jun Judges Invitational (NL 1-3 & IL 2 - 4) Eclipse Gymnastics Club 11 May
19 Jun Eureka Gymnastics Invitational Eureka Gymnastics Club 11 May
19 Jun Dolphin Invitational Levels 1-3 Dolphin Gymnastics Club  22 May
19 Jun Knox Fantasticly Fun 10 Activity Competition Knox Gymnastics Club 19 May
25 Jun Jets Gymnastics Level 1-3 "Learn to Fly" Invitational Jets Gymnastics 25 May
25-26 Jun YMCA Geelong ALP 1-3 Invitational Geelong YMCA 25 May
25-26 Jun Highett Invitational Levels 1-3 Highett Youth Club 6 May
26 Jun MAG Junior Victorian Championships BTYC 25 May
July        
1-3 Jul Balance Challenge Levels 1-3 Balance Gymnastics Club 3 Jun
2 Jul Knox Gymnastics 1-3 Invitational Knox Gymnastics Club 2 Jun
7-10 Jul JF Open & Dreamlight Challenge (NL 4-10) MYC Stadium 30 May
8 Jul Melton Gymnastics Academy Level 1-3 Invitational Melton Gymnastics Academy 27 May
8-10 Jul Gym4Life Gymnastics Australia 6 May
9 Jul MLC Level 1-3 Star Classic MLC 8 Jun
9 Jul
NCE Invitational IL 2 - 4 NCE 9 Jun
16 Jul BTYC WAG ALP 1-3 Invite BTYC 10 Jun
16 Jul AER State Trial 1 Loreto Toorak 15 Jun
16-17 Jul Judges Invitational (NL 4-5) YMCA Geelong 10 Jun
17 Jul
WAG 1-3 Limited & Unlimited Hours Invitational EKGA
15 Jun
23 Jul Niddrie Gymnastics Invitational Niddrie Gymnastics Club 15 Jun
23-24 Jul Junior Gippsland Championships Maffra Gymnastics Club 22 Jun
23-24 Jul Warrnambool Invitational & Regional WAG LAT (Incl. Regional West Wildcard) Warrnambool Springers Gymnastics Inc 15 Jun
30 Jul Waverley Junior Classic Waverley Gymnastics Centre 3 Jun
31 Jul Stawell Gymnastics Club Invitational Competition Stawell Gymnastics Club 30 Jun
31 Jul
Knox Masters Invitational
Knox Gymnastics Club
17 Jun
31 Jul    Acro Technical Committee Invitational EKGA  1 Jul 
August        
6 Aug Judges Invitational    
6 Aug Knox Gymnastics Level 4-6 Invitational Knox Gymnastics Club 6 Jul
6 Aug AER State Trial 2 Loreto Toorak 11 Jul
6-7 Aug Energetic Cup (Incl. Regional East Wildcard) Energetic Gymnastics Club 11 Jul
6-7 Aug State Pennant Qualifier 1 NL 1-3 Waverley Gymnastics Centre 6 Jul
11 Aug Victorian AeroSchools Secondary Championships Melbourne Girls College 6 Jul
12 Aug Victorian AeroSchools Primary Championships
Boorondara Sport Centre  6 Jul
13 Aug Victorian Championships  Loreto Toorak
13 Jul 
19 Aug
Acro Schools State Netball & Hockey Centre
13 Jul 
19 Aug FusionFX (FusionFX Schools during School Hours) State Netball & Hockey Centre 13 Jul
19 Aug Rhythmic Schools State Netball & Hockey Centre 13 Jul
20 Aug Victorian Championships & State Pennant State Netball & Hockey Centre 13 Jul
20 Aug Victorian Team Championships NL 7-10 State Netball & Hockey Centre 13 Jul
21 Aug GK Elite State Pennant Finals & IL Challenge & Special O BTYC 20 Jul
21 Aug Eureka Gymnastics 4-10 Invitational Eureka Gymnastics Club 20 Jul
21 Aug   Highett Youth Club MAG 1-3 Invitational Highett Youth Club  11 Jul 
26 Aug Melbourne Girls' College Interschool Aerobic Gymnastics Competition Melbourne Girls' College 5 Aug
27 Aug WAG Judges Invitational (Levels 6-10) incl. Trans Bass Trial Mornington Youth Club Event Full
27-28 Aug GfA (Gym for All) Competition Waverley Gymnastics Centre  16 Jul
28 Aug
Mordialloc WAG Invitational
Mordialloc Gymnastics Club
15 Jul
30 Aug - 2 Sep Secondary School Inter School Gymnastics Eastern Gymnastics Club  27 Jul
September      
3 Sep Eclipse Invitational Eclipse Gymnastics Club 22 Jul
3 Sep Spring Aerochallenge Ivanhoe Girls Grammar
5 Aug
3 Sep State Pennant Strathcona 3 Aug
3 Sep
Portland Invitational (WAG 1-6, MAG 0-5) Portland Gymnastics Club 1 Aug 
4 Sep Dolphin Challenge Cup Levels 4-10 Dolphin Gymnastics Club 14 Aug
5-7 Sep Primary School Inter School Gymnastics  BTYC 27 Jul
10 Sep BTYC WAG ALP 4-6 & 4-10 L.H. Invite BTYC 5 Aug
10-11 Sep Senior Gippsland Championships Maffra Gymnastics Club 10 Aug
10-11 Sep Sportykidz Junior Victorian Championships Prahran RG 10 Aug
15-25 Sep National Clubs Carnival Bendigo 13 Jul
16 Sep AeroSchools National Championships Bendigo 10 Aug
17-19 Sep Aerobics National Championships Bendigo 13 Jul
17 Sep MLC Junior Star Classic MLC 17 Aug
17 Sep Mildura Gymnastic Club Invitational Mildura Gymnastic Club 22 Aug
24 Sep Wesley Lions Masters Spectactular Wesley College 2 Sep
24-27 Sep Waverley Acromat Classic Waverley Gymnastics Centre 12 Aug
30 Sep Melton Gymnastics Academy Level 4-10 Invitational Melton Gymnastics Academy 19 Aug
         
October      
1 Oct Jets Gymnastics Level 4-10 "Learn to Fly" Invitational Jets Gymnastics 1 Sep
2 Oct Glen Iris Cup Glen Iris Rhythmic Gymnastics 9 Sep
8 Oct Hamilton & District Annual Invitational Hamilton & Districts Gymnastics Club  9 Sep
8 Oct Southern Cross Classic (NL 7-10 LH) Maffra Gymnastics Club 7 Sep
15-16 Oct Junior Victorian Championship Qualifier (NL 4-6) Waverley Gymnastics Centre 14 Sep
22 Oct Victorian MAG Judges Association (State Stream) Invitational Footscray City Gymnastics Club 28 Sep
22-23 Oct Southern Cross Classic (NL 4-6 LH) YMCA Geelong 21 Sep
29 Oct Blue Lake Gymnastics Club Invitational Competition Blue Lake Gymnastics Club 13 Sep
November      
4 Nov
Trans Bass Geelong Arena
5 Oct
5-6 Nov Group Victorian Championships Carey RG 5 Oct
5-6 Nov Junior Victorian Championships (NL 4-6) Geelong Arena  
7-11 Nov 
Australian Classic Geelong Arena   
12-13 Nov BTYC MAG State & National Invite BTYC 7 Oct
19 Nov Natimuk & District Gymnastics Club Annual Invitational and WAG LAT Natimuk & District Gymnastics Club 14 Oct
26-27 Nov Carey Cup Carey RG 26 Oct
27 Nov TRP National Qualifier Omega 11 Nov
December        
         
 
2015 Events Calendar